کارشناسی ارشد تربیت بدنی 92-93
کارشناسی ارشد

سازمان سنجش جزئیات ثبت نام پذیرفته شدگان نهایی و معرفی شدگان چند برابر ظرفیت کد رشته محلهای بورسیه، دارای شرایط خاص، مجازی و بین‌الملل از کد رشته‌های امتحانی تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد سال 90 را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، آن دسته از داوطلبانی که متقاضی کد محلهای تحصیلی از کد رشته‌های امتحانی مندرج در سازمان سنجش بودند و فهرست اسامی آنان به عنوان پذیرفته شده نهایی در سایت سازمان درج شده، باید در یکی از روزهای یکشنبه و یا دوشنبه اول و دوم آبان با همراه داشتن مدارک ثبت‌نامی به موسسه آموزش عالی ذیربط مراجعه کنند.

آن دسته از داوطلبانی که متقاضی کد رشته‌ محل یا کد رشته محلهای تحصیلی بورسیه، دارای شرایط خاص، مجازی و یا بین‌الملل از موسسات این اطلاعیه بوده‌اند و فهرست اسامی آنان در سایت سنجش در ردیف معرفی شدگان چند برابر درج شده نیز باید برای انجام مصاحبه و سایر مراحل مورد لزوم به ارگان بورسیه و یا موسسه آموزش عالی مربوطه مراجعه کنند.

بر اساس اعلام سازمان سنجش، نتایج نهایی کد رشته محلهای تحصیلی از رشته‌های بورسیه، دارای شرایط خاص، مجازی و بین‌الملل پس از دریافت نتایج مصاحبه و انجام گزینش نهایی متعاقباً اعلام خواهد شد.

ردیف

نام موسسه

تاریخ

توضیحات

1

پژوهشکده غیر انتفاعی علوم شناختی (تهران)

امتحانات از 7 تا 9 آبان

برگزاری امتحان زبان، هوش و مصاحبه

2

دانشکده معارف قرآنی (اصفهان)

برنامه امتحان به تفکیک خواهران و برادران از 7 تا 12 آبان

انجام مراحل آزمون و مصاحبه

3

 دانشگاه ادیان و مذاهب (قم)

-

زمان و آدرس محل مصاحبه در سایت اینترنتی دانشگاه

4

دانشگاه امام رضا (ع) (مشهد)

زمان ثبت نام در سایت دانشگاه

از معرفی‌شدگان چندبرابر ظرفیت دوره‌های مجازی مصاحبه به عمل نمی آید و پذیرش بر اساس نمرات اکتسابی در آزمون است

5

دانشگاه سیستان و بلوچستان
 

-

زمان و آدرس محل مصاحبه در سایت اینترنتی دانشگاه

6

دانشگاه صنعتی اصفهان

-

دانشگاه برای پذیرش دانشجو در دوره مجازی مصاحبه برگزار نمی کند و اسامی پذیرفته شده نهایی هستند

7

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

مراجعه به سایت دانشگاه 3 روز پس از انتشار اسامی

ادامه مراحل آزمون کتبی و مصاحبه

8

دانشگاه‌ صنعتی‌ مالک‌ اشتر

مصاحبه از 8 تا 11 آبان

انجام مصاحبه

9

دانشگاه‌ قم

-

دانشگاه برای پذیرش دانشجو در دوره مجازی مصاحبه برگزار نمی کند و اسامی پذیرفته شده نهایی هستند

10

دانشگاه‌ مذاهب اسلامی

از 10 آبان

انجام مراحل مصاحبه شفاهی

11

دانشگاه‌ مفید قم

-

زمان و آدرس محل مصاحبه در سایت اینترنتی دانشگاه

12

 مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی امیرالمومنین(ع)(اهواز)

از 7 آبان به مدت سه روز

 انجام مراحل مصاحبه

13

مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی سوره

-

زمان و آدرس محل مصاحبه در سایت اینترنتی دانشگاه

14

موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی مجازی نور طوبی (تهران)

-

دانشگاه برای پذیرش دانشجو در دوره مجازی مصاحبه برگزار نمی کند و اسامی پذیرفته شده نهایی هستند

15

موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی مهر البرز (تهران)

-

زمان و آدرس محل مصاحبه در سایت اینترنتی دانشگاه

سازمان سنجش همچنین توضیحاتی درباره تغییرات برخی کد رشته ها اعلام کرده است. بر اساس نظر دفتر گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی عنوان گرایش کدرشته محلهای 9635 و 9636 از کدرشته امتحانی 1206 (رشته زیست فناوری"بیوتکنولوژی") میکروبی بوده و محل تحصیل آن پردیس علوم و فناوریهای نوین دانشگاه سمنان است.

بر اساس نظر دفتر گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی ظرفیت پذیرش کدرشته امتحانی 1215 و ظرفیت پذیرش کدرشته محل 8174 از کدرشته امتحانی 1703 دانشگاه زابل حذف شده است.

پذیرفته شدگان مندرج در این اطلاعیه که پیش از این در یکی از دانشگاهها و موسسات آموزش عالی در ردیف پذیرفته شدگان نهایی قرار گرفته‌اند، لازم نیست از محل قبولی قبلی انصراف دهند، بلکه با آنان همانند دانشجوی انتقالی رفتار خواهد شد و توسط موسسه محل قبولی مندرج در این اطلاعیه، مدارک ثبت نامی افراد مذکور از محل قبولی قبلی آنان درخواست می شود. قبولی قبلی آن دسته از داوطلبانی که اسامی آنان در این اطلاعیه به عنوان پذیرفته شده درج شده، لغو است.

آن دسته از پذیرفته‌شدگانی که اسامی آنان به عنوان پذیرفته شده نهایی در دوره‌های روزانه به همراه این اطلاعیه در سایت اینترنتی این سازمان درج شده، حتی در صورت عدم ثبت نام در محل قبولی مندرج در این اطلاعیه نیز، حق ثبت نام و شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سال 91 را ندارند.

چنانچه قبولی قبلی آنان نیز مربوط به دوره روزانه باشد حتی با دادن انصراف از تحصیل در رشته‌های تکمیل ظرفیت حق شرکت درآزمون سال بعد را نخواهند داشت. عدم مراجعه در تاریخهای مقرر به منزله انصراف از تحصیل در کد رشته محل ذیربط تلقی می شود.


 
معاون سازمان سنجش آموزش كشور، شرایط وظیفه عمومی آزمون كارشناسی ارشد 91 را تشریح كرد. حسین توكلی با بیان اینكه بر اساس اعلام رسمی سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی داوطلب مرد برای حضور در آزمون كارشناسی‌ارشد باید كارت پایان خدمت، كارت معافیت كفالت یا پزشكی دائم یا كارت معافیت دائم زمان صلح با فرم كامپیوتری داشته ‌باشد، گفت: «داوطلبانی كه دفترچه آماده به خدمت بدون مهر غیبت دارند و مهلت اعزام مندرج در آن در زمان ثبت‌نام سپری نشده باشد نیز می‌توانند در آزمون كارشناسی‌ارشد ثبت‌نام كنند».

به گزارش فارس، وی با بیان اینكه پذیرفته‌شدگانی كه در زمان ثبت‌نام در دانشگاه، شش ماه از تاریخ فراغت از تحصیل آن‌ها در دوره كارشناسی سپری نشده باشد، نیازی به ارائه برگ اعزام به خدمت ندارند، گفت: «این دسته از داوطلبان باید در تاریخی كه سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی اعلام می‌کند، به خدمت اعزام شوند، بدیهی است در صورت پذیرفته شدن و دارا بودن سایر شرایط و ضوابط، در هر مرحله‌ای از خدمت وظیفه ترخیص خواهند شد. در غیر این صورت، غایب محسوب شده و قبولی آن‌ها كان‌لم یكن تلقی می‌شود».

معاون سازمان سنجش آموزش كشور گفت: «فارغ‌التحصیلان دوره كارشناسی یا كارشناسی‌ارشد متعهد خدمت سازمان‌ها یا وزارتخانه‌ها با ارائه گواهی از ارگان مربوط مبنی بر اینكه دوران خدمت وظیفه آن‌ها یا طرح تعهد خدمت آن‌ها به سازمان یا وزارتخانه مربوط تا 31 شهریور 91 به پایان می‌رسد، می‌توانند در آزمون كارشناسی‌ارشد 91 شركت كنند».

وی گفت: «ثبت‌نام و شركت مشمولان وظیفه عمومی متعهد خدمت در وزارت آموزش و پرورش در مقطع كارشناسی در صورت موافقت وزارت آموزش و پرورش ضمن منفك شدن از انجام تعهد و شروع مجدد آن پس از پایان تحصیل برای رشته مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش می‌توانند در آزمون كارشناسی‌ارشد شركت كنند».

توكلی با بیان اینكه فارغ‌التحصیلان دوره‌های كارشناسی و كارشناسی‌ارشد كه حداكثر تا 31 شهریور 91 دوران خدمت وظیفه آن‌ها به پایان می‌رسد با ارائه كارت پایان خدمت هنگام قبولی در دانشگاه می‌توانند در آزمون كارشناسی‌ارشد شركت كنند، اظهار کرد: «فارغ‌التحصیلان دوره‌های كارشناسی و كارشناسی‌ارشد كه حداكثر تا تاریخ 30 بهمن 91 دوران خدمت وظیفه آن‌ها به پایان برسد، فقط می‌توانند كدرشته محل‌های تحصیلی نیمسال دوم را انتخاب كنند».


حدود هزار و 500 نخبه به نظام وظیفه معرفی شدند

معاون پژوهشی بنیاد ملی نخبگان گفت: «حدود هزار و 500 نخبه برای انجام پروژه تحقیقاتی در قالب خدمت سربازی به نظام وظیفه معرفی شده‌اند».

به گزارش فارس، سید مهدی فخرایی گفت:‌ «نخبگانی كه بر اساس آئین‌نامه‌های موجود شرایط نخبگی یا استعداد برتر را احراز كنند، می‌توانند پس از طی دوره‌‌ آموزشی، یك پروژه تحقیقاتی را با هماهنگی ستاد كل نیروهای مسلح انجام دهند و پس از تائید، كارت پایان خدمت خود را دریافت كنند».

وی ادامه داد: «حدود هزار و 500 نخبه برای انجام پروژه تحقیقاتی در قالب خدمت سربازی به نظام وظیفه معرفی شده‌اند». لازم به ذکر است دانشجویان نخبه و استعدادهای برتر برای استفاده از این تسهیلات، احتیاج به فراغت از تحصیل ندارند و می‌توانند هم‌زمان با انجام پایان‌نامه و رساله خود كار پژوهشی سربازی خود را انجام دهند. حتی ممكن است پژوهش مربوط به پایان‌نامه و رساله آن‌ها به عنوان پروژه‌ مذكور، پذیرفته شود. برگزیدگان رتبه‌های برتر آزمون‌های سراسری دانشگاه‌ها، نفرات برگزیده‌‌ المپیادهای كشوری و جهانی دانشجویی و دانش‌آموزی و برگزیدگان جشنواره‌های خوارزمی و رازی، اصلی‌ترین گروه واجدان شرایط نخبگی و استعدادهای برتر‌ند.


 

نتایج تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد سال 90 به همراه معرفی شدگان چند برابر ظرفیت برای شرکت در مراحل مصاحبه دوره‌های بورسیه، شرایط خاص، مجازی و بین الملل اعلام شد.
به گزارش خبرنگار مهر، داوطلبان می توانند با استفاده از اطلاعات کارت ثبت نامی و یا شماره پرونده و کد رهگیری از نتیجه آزمون مطلع شوند.

همزمان با فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی کد رشته‌های امتحانی تکمیل ظرفیت و ظرفیتهای جدید، معرفی شدگان چند برابر ظرفیت برای شرکت در مراحل مصاحبه دوره‌های بورسیه، شرایط خاص، مجازی و بین الملل آزمون کارشناسی ارشد سال 90 نیز اعلام شده است.

فهرست اسامی از طریق سایت این سازمان به نشانی www.sanjesh.org اعلام شده و اطلاعیه تکمیلی این سازمان در خصوص زمان ثبت نام و برگزاری مصاحبه برای معرفی شدگان چند برابر ظرفیت در سایت اعلام می شود.

32 هزار و 480 نفر در تکمیل ظرفیت ثبت نام کرده بودند که از این تعداد 3 هزار و 570 نفر در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شدند.


 
1390/07/25اعلام نتايج تکميل ظرفيت کنکور کارشناسي ارشد تا ساعت 18 امروز


به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري فارس، نتايج تکميل ظرفيت کنکور کارشناسي ارشد 90 تا ساعت 18امروز 25 مهرماه برروي سايت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر مي‌شود.

داوطلبان بايد با ورود به سايت سازمان سنجش آموزش کشور و وارد کردن اطلاعات ثبت‌نامي از نتيجه تکميل ظرفيت مطلع شوند.

در تکميل ظرفيت آزمون کارشناسي ارشد امسال 3 هزار و 700 نفر پذيرش شدند.

افراد پذيرفته شده بايد براساس اطلاعيه سازمان سنجش آموزش کشور به دانشگاه‌هاي پذيرفته شده براي ثبت‌نام مراجعه کنند.


 
1390/07/25زمان ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد ۹۱

قائم‌مقام سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد 91 از 17 آبان‌ماه خبر داد.

ابراهیم خدایی قائم‌مقام سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با فارس از آغاز ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۱ از ۱۷ آبان‌ماه خبر داد و مهلت داوطلبان برای ثبت‌نام را ۸ روز اعلام کرد.

به گفته وی ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد ۹۱ از ۱۷ آبان‌ماه آغاز می‌شود و تا ۲۵ آبان‌ماه ادامه دارد.

قائم‌مقام سازمان سنجش آموزش کشور زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۱ را روزهای ۲۶ تا ۲۸ بهمن‌ماه اعلام کرد.

وی از افزایش تعدادی رشته بین رشته‌ای در آزمون کارشناسی ارشد ۹۱ نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: ظرفیت پذیرش آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۱ هنوز مشخص نیست.


 
1390/07/11  85 درصد داوطلبان كارشناسي ارشد پشت کنکور مانده‌اند

وي به 870 هزار داوطلب کارشناسي ارشد در سال گذشته اشاره و اظهارکرد: در حال حاضر تنها 17 درصد متقاضيان جذب و 85 درصد پشت کنکور مانده‌اند و اين يعني....(ادامه مطلب)ادامه مطلب
 

گوی سبقت از دانشگاه هاروارد ربوده شد

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری با اشاره به رتبه بندی که اخیراً تایمز در خصوص دانشگاه‌های کشورهای جهان انجام داده است به ربوده شدن گوی سبقت از دانشگاه هاروارد در این رتبه بندی اشاره کرد و گفت: شاید برای متخصصان آموزش عالی دشوار باشد که ببینند.....(ادامه مطلب)ادامه مطلب
 
مدیرکل دفتر امور فرهنگی وزارت علوم گفت: تاسیس دانشگاه مخصوص دختران در هر استان که گامی مهم در راستای اسلامی کردن دانشگاه‌هاست با جدیت در وزارت علوم پیگیری می‌شود.

به گزارش ایسنا، جلیل دارا با اشاره به بیانیه اخیر203 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و حمایت از وزارت علوم در اسلامی شدن دانشگاه‌ها، افزود: اسلامی شدن دانشگاه‌ها از دغدغه‌های عمده مسئولین نظام بعد از انقلاب اسلامی بوده است که در این دوره معتقدیم این امر مصداقی تر و عینی تر در حال انجام است.

وی تأکید کرد: تأسیس دانشگاه دخترانه در هر استان یکی از مصادیق اسلامی شدن دانشگاه‌هاست که وزارت علوم به صورت جدی درحال پیگیری این بحث خواهد بود و امیدواریم که در آینده بتوانیم نتیجه آن را شاهد باشیم.

مدیر کل امور فرهنگی وزارت علوم خاطر نشان کرد: ایجاد دانشگاه دخترانه در هر استان به معنای احترام به جامعه بانوان دانشگاهی کشور و ایجاد فضایی مطابق خواسته‌های آنها خواهد بود.

دارا افزود: تأسیس این دانشگاه‌ها از این باب که دانشجویان دختر می‌توانند در کنار خانواده‌ خود بوده و در فضای فرهنگی متعلق به فرهنگ بومی خود زندگی کنند می‌تواند بسیاری از دغدغه‌های آنان را مرتفع کرده و از مشکلات احتمالی آنها بکاهد.

وی با اشاره به استقبال برخی از اساتید دانشگاه‌ها و خانواده‌ها از این طرح، گفت: در موارد متعددی خانواده‌ها و اساتید دانشگاه‌ها از این امر استقبال کرده‌اند و طرح‌هایی نیز از سوی اساتید در این زمینه ارسال شده است و این یعنی دغدغه اسلامی شدن در سطوح مختلف وجود دارد.

دارا با اشاره به صدور بیانیه نمایندگان مجلس و تقدیر از وزارت علوم، افزود: از این حمایت به هنگام نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی از جدیت در اسلامی شدن دانشگاه‌ها که یکی از دغدغه‌های مهم آن‌ها نیز است تشکر می‌کنیم و اطمینان داریم که مجلس محترم شورای اسلامی همواره حمایت‌های خویش را در انجام این امر مهم خواهند داشت.

وی با بیان اینکه در موارد مشابهی که این نوع دانشگاه تاسیس شده است نتیجه مطلوبی داشته، گفت: تاسیس دانشگاه دخترانه در هر استان نه تنها محدودیتی برای دانشجویان دختر نیست؛ بلکه فضایی خواهد بود که در آن موفقیت های علمی جامعه بانوان دانشگاهی شکوفایی بیشتری پیدا می‌کند.


 
1390/07/11ظرفیت‌ پذیرش‌ در تکمیل ظرفیت کنکور ارشد مجددا افزایش یافت


ظرفیت‌ پذیرش‌ رشته‌های جدید و تکمیل ظرفیت برخی از کد رشته محلهای آزمون‌ کارشناسی‌ ارشد سال 90 بازهم افزایش یافت و 637 نفر به این ظرفیت اضافه شد.


به گزارش خبرنگار مهر، سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور ظرفیت‌ پذیرش‌ در این رشته ها را با توجه به اعلام دانشگاهها و میزان ظرفیت پذیرش آنها اعلام کرد.

بر اساس اعلام سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور 637 نفر به ظرفیت جدید در کارشناسی ارشد در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی اضافه شده است.

دانشگاهها و موسسات‌ آموزش‌ عالی پس از اطلاعیه های مربوطه اعلام‌ ظرفیت‌ کرده اند و داوطلبانی که برای فرآیند تکمیل ظرفیت اقدام کرده اند می توانند با اطلاع از کدرشته های مربوطه در این کدرشته ها ثبت نام کنند.

همچنین بر اساس اعلام سازمان سنجش، کدرشته محلهای 1032 , 1415 , 9691 , 1953 , 2044 , 2045 , 2062 , 2129 , 2155 , 2156 , 9692 , 2838 , 2839 , 7502 و 7503 مربوط به دانشگاه قم براساس درخواست دانشگاه مذکور از ردیف رشته محلهای مندرج در اطلاعیه دوم تکمیل ظرفیت حذف شده و پذیرش دانشجو نخواهند داشت. ظرفیت پذیرش مابقی کدرشته های دانشگاه قم نیز به درخواست دانشگاه کاهش یافته است.


به گزارش مهر، تمامی داوطلبان مجاز به انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد سال 90 می توانند از 10 تا 13 مهرماه جاری با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور برحسب مورد نسبت به انتخاب کد رشته های موجود که در سایت قرار می گیرند، اقدام کنند.


 
1390/07/11انتخاب رشته مرحله تكميل ظرفيت آزمون كارشناسي ارشد آغاز شد


معاون سازمان سنجش با اشاره به آغاز مهلت انتخاب رشته مرحله تكميل ظرفيت آزمون كارشناسي ارشد، گفت: بيش از سه هزار داوطلب در اين مرحله پذيرفته مي‌شوند.


سيد جلال طباطبايي در گفت‌وگو با خبرنگار صنفي آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با اشاره به آغاز انتخاب رشته مرحله تكميل ظرفيت آزمون كارشناسي ارشد از طريق سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org ، گفت: داوطلبان مي‌توانند تا پايان روز پنجشنبه 14 مهرماه نسبت به انتخاب رشته اقدام كنند.

وي با اشاره به پرداخت اينترنتي دو هزار و 800 تومان براي انجام انتخاب رشته در اين مرحله، گفت: داوطلبان بايد اين مبلغ را به صورت اينترنتي با يكي از كارت‌هاي عضو شتاب پرداخت كنند.

معاون سازمان سنجش با تاكيد بر اينكه دريافت رسيد 15 حرفي به منزله اتمام انتخاب رشته است، ادامه داد: هر داوطلب بايد مراحل انتخاب رشته را تا انتها انجام دهد و در صورت دريافت رسيد، انتخاب رشته وي نهايي شده است.

طباطبايي اظهار كرد: هر داوطلب فقط يك بار مجاز به انتخاب رشته است و درخواست تغيير يا افزايش كد رشته‌ محل‌هاي انتخابي به هيچ وجه امكان پذير نيست.


 
1390/07/11آغاز مهلت ثبت نام قبولیهای ممتاز ارشد دانشگاه آزاد

قبول ‌شدگان تمام رشته های بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد تنها امروز می توانند جهت ثبت‌نام به واحدهای مورد پذیرش مراجعه کنند.
به گزارش خبرنگار مهر، پذیرفته شدگان ممتاز مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد تنها امروز دوشنبه 11 مهرماه را فرصت دارند تا به واحدهای پذیرش شده به منظور ثبت نام مراجعه کنند.

شروع به تحصیل پذیرفته ‌شدگان با توجه به رشته شهر قبولی در صورت امکان نیمسال اول سال تحصیلی 91-90 و در غیر این صورت نیمسال دوم سال تحصیلی 91-90 خواهد بود. زمان شروع به تحصیل هنگام مراجعه پذیرفته شدگان به محلهای دانشگاهی اعلام خواهد شد.

مشمولان خدمت وظیفه عمومی بایستی براساس مقرراتی که از سوی سازمان وظیفه عمومی اعلام شده و مندرجات دفترچه راهنمای آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 90 ضوابط مربوطه را رعایت و وظایف محوله را به موقع انجام داده باشند و ظرف مدت 6 ماه بعد از فراغت از تحصیل در مقطع کارشناسی خود را به حوزه نظام وظیفه عمومی معرفی کرده باشند.
سنوات تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته به ویژه برای مشمولین 3 سال است و قابل افزایش نیست.
شهریه ثابت هر نیمسال تحصیلی برای تمام رشته های علوم انسانی 9343200 ریال، تمام رشته ‌های غیراز علوم انسانی 10219000 ریال، شهریه متغیر هر واحد درسی نظری 658600 ریال، شهریه متغیر هر درس عملی 890400 ریال و شهریه هر واحد درسی پایان‌نامه 3207900 ریال اعلام شده است.
نتایج مرحله دوم پذیرش داوطلبان استفاده از امتیاز پذیرش بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته روز شنبه 9 مهرماه اعلام شد.


 
1390/07/11کارنامه نهایی کنکورکارشناسی ارشدمنتشر شد


کارنامه نهایی کنکور کارشناسی ارشد سال 90 از سوی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد و داوطلبان می توانند با ورود به سایت سازمان کارنامه خود را دریافت کنند
به گزارش مهر، داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد سال ۹۰ برای مشاهده کارنامه خود می توانند به سایت سازمان سنجش به نشانی http://sanjesh.org مراجعه کنند و با ورود اطلاعات شماره پرونده، شماره داوطلبی و یا مشخصات شناسنامه ای کارنامه خود را مشاهده کنند.

ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد نسبت به سال گذشته ۶۴ درصد افزایش یافته است و ۷۵ هزار نفر بر اساس ظرفیت دانشگاهها پذیرفته می شوند و همچنین با احتساب پذیرش استعدادهای درخشان با آزمون و بدون آزمون، ۸۵ هزار نفر در این مقطع پذیرفته می شوند.

کنکور کارشناسی ارشد سال ۹۰ در ۱۴۲ کد رشته امتحانی و در روزهای ۲۷ تا ۲۹ بهمن ماه برگزار شد و ۸۷۰ هزار نفر در این آزمون شرکت کردند و نتایج آزمون ۸ شهریور اعلام شد.


 

در مقطع کارشناسي ارشد، اين رشته تا آزمون کارشناسي ارشد سال 90 داراي 6 گرايش است. اين گرايش ها عبارتند از:

1- تربيت بدني و علوم ورزشي (عمومي) 2- فيزيولوژي ورزشي

3- بيومكانيك ورزشي 4- رفتار حركتي

5- حرکات اصلاحي و آسيب شناسي ورزشي 6- مديريت ورزشي

بازار کار رشته تربيت بدني با دارا بودن مدرک کارشناسي ارشد، به شرح ذيل است؛

1- تدريس دروس تخصصي در مقاطع كارداني و كارشناسي

2- تحقيق و پژوهش در زمينه مفاهيم تخصصي هر گرايش

3- برنامه ريزي و تجويز برنامه هاي تمريني ويژه و عمومي براي افراد مختلف اعم از ورزشكاران حرفه اي – بيماران و....

4- مشاوره و همكاري با سازمانها- ادارات و ... در زمينه فعاليت بدني براي كاركنان در اوقاع فراغت

 

بازار كار در هر گرايش :

گرايش فيزيولوژي :

1- تدريس مسائل فيزيولوژي، علم تمرين، تغذيه و ورزش

2- تحقيق در زمينه مسائل فيزيولوژي ورزش، علم تمرين ، تغذيه و ورزش

3- برنامه ريزي و تجويز تمرينات ورزشي به منظور افزايش توانمندي هاي جسماني حركتي افراد عادي ، آسيب ديده و ...

4- برنامه ريزي و تجويز تمرينات ورزشي خاص براي رشته هاي مختلف ورزشي و تنظيم رژيم هاي غذايي ويژه

5- مشاوره و همكاري با موسسات آموزشي، سازمانها و فدراسيونها ، هيئت ها و پايگاه هاي ورزشي در برنامه ريزي فعاليتهاي بدني كاركنان


گرايش بيومكانيك ورزشي:

1- تدريس درس آناتومي ، فيزيك ، بيومكانيك و حركت شناسي دوره هاي كارداني و كارشناسي و دوره هاي مربيگري

2- انجام تحقيق و پژوهش مرتبط با بيومكانيك ورزشي

3- انجام امور آزمايشگاهي مرتبط با بيومكانيك ورزشي

4- تجزيه و تحليل توصيفي و كمي اطلاعات بيومكانيكي

 

گرايش رفتار حركتي:

1- تحليل وضعيت مربوط به رشد در كودكان و نوجوانان

2- تحليل وضعيت مربوط به يادگيري و اجراي مهارتهاي حركتي در کليه رده هاي سني

3- شناخت اثرات روانشناختي فعاليتهاي ورزشي و همچنين شناخت ويژگي هاي رواني ورزشكاران وشيوه هاي بهبود مهارت رواني

4- درك اهميت تحقيق در رفتار حركتي روي فرايند تدريس – يادگيري

5- تدريس دروس يادگيري حرکتي، رشد و تكامل حركتي در دوره هاي پايين تر و دوره هاي مربيگري

6- پژوهش در شاخه هاي مختلف رفتار حركتي

 

گرايش مديريت ورزشي :

1- تدريس درس مديريت ورزشي در دوره هاي كارداني و كارشناسي

2- تدريس در كارگاه هاي آموزشي مديران ورزشي

3- اداره امور و كارشناسي سازمانهاي ورزشي دولتي – خصوصي

4- اداره امور و كارشناسي فدراسيونها و هيئت ها و انجمن هاي ورزشي

5- سرپرستي تيم ها و كاروانهاي ورزشي

6- اداره و كارشناسي اماكن ورزشي

گرايش حركات اصلاحي و آسيب شناسي ورزشي :

1- تدريس درس آسيب شناسي ورزشي، معلولين ، كمكهاي اوليه

2- تدريس درس حرکت درماني در دوره هاي پايين تر

3- تدريس حركات اصلاحي و درماني، نوتواني ورزشي در دوره هاي كارداني و كارشناسي

4- راهنمايي و برنامه ريزي براي استفاده از ورزش در جهت حفظ سلامت عمومي و كمك به بيماران و معلولين

5- راهنمايي و برنامه ريزي براي آشنايي مربيان و ورزشكاران به اصول علمي و تكنيكي ساده در كنترل و پيشگيري از آسيبهاي ورزشي

6- تربيت كارشناس تربيت بدني در حيطه آسيب شناسي ورزشي و حرکات اصلاحي

7- غربال گري و راهنمايي در زمينه ناهنجاري هاي اسكلتي – عضلاني در كليه اقشار جامعه بويژه دانش آموزان

معرفی رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی - مقطع کارشناسی ارشد

تربیت بدنی و علوم ورزشی یکی از شاخه های علوم انسانی است که از جهات مختلف با علوم پایه و علوم تندرستی پیوند یافته و مالاً اثر و نقش آن در رابطه بسیار توانبخشی و بهسازی جسمی و روانی افراد جامعه غیر قابل انکار است و در نظام جمهوری اسلامی ایران از جایگاه و منزلت ویژه ای برخوردار میباشد. دامنه فعالیت و کارآئی تربیت بدنی و علوم ورزشی در امر آموزش و پرورش و بهداشت فردی و اجتماعی بسیار وسیع و گسترده است بطوری که تمام گروههای سنی را، از بیش از تولد تا دوره سالخوردگی و کهولت در بر میگیرد. علاوه بر این ترتیب بدنی و ورزش بعنوان یک عامل پیشگیرنده از بروز برخی از ناراحتی ها و عوارض جسمی و روحی نیز مورد توجه بوده و ثابت شده است که از پیشگیرنده از بروز برخی از ناراحتی ها و عوارض جسمی و روحی نیز مورد بوده و ثابت شده است که از پیشروی پاره ای از بیماریها مانند امراض قند و نارسائی های قبلی – عروقی جلوگیری بعمل میاورد. با عانایت به این مهم و بمنظور تحقیق بخشیدن به بند سه از اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی تربیت بدنی نیروی انسانی متعهد و متخصص در این رشته ضروری است

طول دوره تحصیل

دوره کارشناسی ارشد تربیت بدنی وعلوم ورزشی ناپیوسته است و طول متوسط دوره برای دانشجویان تمام وقت 2 تا 5/2 سال شامل 4 تا 5 نیمسال تحصیلی نظام آموزشی آن مطابق ائین نامه ها و مصوبات شورایعالی برنامه ریزی میباشد.
دروس این دوره عمدتاً جنبه نظری و پژوهشی دارد. طول هر نیسمال تحصیلی 17 هفته آموزش کامل است هر واحد درس نظری دارد به مدت 17 ساعت و هر واحد درس عملی به مدت 34 ساعت در طول نیمسال تعلیم داده میشود.

تعداد واحدها

برنامه کارشناسی ارشد تربیت بدنی وعلوم ورزشی ناپیوسته و مشتمل بر 38 واحد نیسمالی به شرح زیر میباشد:
- دروس راهنمایی و تخصصی 22 واحد
- دروس انتخابی 6 واحد
- سمینار و رساله 6 واحد
کاروزی 4 واحد
دروس پیش نیاز : دانشجویان موظفند طبق آیین نامه های مصوب وزارت فرهنگ آموزش عالی و با در نظر گروه آموزشی مربوطه دروس پیش نیاز را انتخاب و با موفقیت بگذرانند

نقش و توانایی یا کارایی

فارغ التحصیلان این دوره قادر به انجام فعالیت های زیر خواهند بود:
1- تدریس دروس تخصصی تربیت بدنی در دوره کاردانی
2- تدریس درس تربیت بدنی و ورزش عمومی دانشجویان دانشگاهها و موسسات آموزش عالی
3- برنامه ریزی و مدیریت آموزشی در تربیت بدنی دانشگاهها و مراکز آموزش تربیت بدنی
4- تدریس دروس نظری و عملی اختصاص ورزش در دوره های تربیت مربی ورزش
5- برنامه ریزی و مدیریت در تربیت بدنی سازمانهای ورزشی کشور نهادهای انقلابی و بخش خصوصی
6- انجام تحقیق در مسائل تربیت بدنی و ورزش در مراکز تحقیقی و دانشگاهها
7- تدریس در موسسات آموزش عالی برای تربیت متخصصان و معلمان تربیت بدنی در سطح کارشناسی.

ضرورت و توانایی

با توجه به موارد زیر ضرورت و اهمیت تشکیل این دوره به منظور تربیت کارشناسان ارشد تربیت بدنی وعلوم ورزشی روشن می شود.
1- دانشگاهها و مراکز تربیت معلم به مدرسان و معلمانی احتیاج دارند که سطح علم و دانش عملی آنان متخصص میراث فرهنگی در زمینه تربیت بدنی و ورزش به نسل های آینده باشد.
2- دستیابی به معیارها و ملاکهای ورزشی در سطح بین المللی بدون کاربرد نتایج علوم در تربیت بدنی و وجود متخصصین متعهد در این زمینه عملی نیست.

3- برنامه ریزی در هر یک از بخشهای اجتماعی و فرهنگی منجمله در تربیت بدنی و ورزش ابعاد مختلفی دارد و نمی توان برنامه ریزی تربیت بدنی و ورزش را در نظام برنامه ریزی آموزشی جمهوری اسلامی ایران نادیده گرفت.

معرفی رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی - فیزیولوژی ورزشی - مقطع کارشناسی ارشد

گسترش و اعتلای روز افزون علوم در زمینه های مختلف سبب شده که مطالعات و تحقیقات علمی، بسیار تخصصی و هدفمند شوند. مطالعات و تحقیقات علوم ورزشی از جنبه های عمومی و مولکولی تا مهندسی ژنتیک ورزشی اثر حرکت و فعالیت های بدنی را بر عملکرد و حفظ و بهبود سلامت بدن انسان مورد بررسی و کنکاش قرار می دهد. براین اساس، گرایش های که در رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی پیش بینی و دایر می شوند، مرتب افزایش می یابند. با توجه به اهمیتی که برای سلامت انسان ملحوظ است، تاسیس گرایش فیزیولوژی ورزشی پیشنهاد می گردد
فیزیولوژی ورزشی اعمال بدن موجودات زنده به ویژه انسان را به هنگام فعالیت مورد مطالعه قرار می دهد. سلول های و بافت های بدن موجودات زنده بسیار متحد و هماهنگ با یکدیگر در ارتباط هستند. فعالیت های بدنی با شدت ها و مدت ها متفاوت روی این ارتباط اثر میگذارد. این اثر درشرایط زمانی، مکانی، محیطی، سنی، جنسی ونژادی تغییر می کند و در حوزه فیزیولوژی ورزشی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.

طول دوره تحصیل

دوره کارشناسی ارشد گرایش فیزیولوژیکی ورزشی به دو مرحله آموزشی و پرورشی تقسیم می شود. طول دوره برای دانشجویان تمام وقت، حداقل 2 سال و نظام آموزش آن مطابق آیئن نامه های شورای عالی برنامه ریزی درسی است دانشجو پس از موفقیت در دوره آموزشی، مرحله پژوهشی را آغاز می کند و به مطالعه و تحقیق در زمینه موضوعی خاص زیر نظر استاد راهنما برای تهیه و تدوین پایان نامه می پردازد.
طول هر نیمسال تحصیلی 16 هفته آموزشی است. هر واحد درس نظری به مدت 16 ساعت و هر واحد درس با آزمایشگاهی 32 ساعت خواهد بود.

تعداد واحدها

دروس پایه 6 واحد
دروس تخصصی 18 واحد
دروس آزمایشگاهی و پایان نامه 8 واحد
دروس پیش نیاز دانشجویان موظفند طبق آیئن نامه های مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با نظر گروه آموزشی مربوط، دروس پیش نیاز را انتخاب و با موفقیت بگذرانند.
محتوای آزمون ورودی
زبان خارجه (متون تخصصی گرایش فیزیولوژی ورزشی)ضریب 3
فیزیولوژی ورزشی ضریب 3
فیزیولوژی انسانی ضریب 2
آمار و اندازه گیری و ارزشیابی در تربیت بدنی ضریب 2
متابولیسم (بیوشیمی، تغذیه و ورزش ) ضریب 2
مصاحبه حضوری (ارزشیابی علمی و شفاهی) ضریب 2

ضرورت و توانایی

ورود به دوره های آموزش عالی و مطالعه و پژوهش در زمینه مسائل و رویکردهای نو و استفاده از یافته های علمی جدید و به کارگیری امکانات و روش های آزمایشگاهی پیچیده و دقیق نیاز به فراگیری دانش تخصصی و پیشرفته دارد. قرن ها است که علوم بیولوژی و گرایش های جنبی آن در مورد اعمال بیولوژیکی و فیزیولوژیکی بدن موجودات زنده مطالعه و تحقیق می کنند و هنوز به بسیاری از سئوالات پاسخ داده نشده است. تعیین هدف مشخص برای ادامه تحصیل دانشجو و هدایت او به سمتی معین از ویژگی های گرایش های علمی در سطوح آموزش عالی است و تاسیس گرایش های علمی نو در علوم تربیت بدنی و ورزش از این امر مستثنی نیست. 
منابع ترم اول دوره دانشپذیری تربیت بدنی:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

رشدوتکامل حرکتی(2 واحد)
رشد حرکتی انسانحسن خلجی و داریوش خواجویدانشگاه اراک

روش تحقیق در تربیت بدنی(2 واحد)
قواعد پژوهشگری در تربیت بدنیابوالفضل فراهانی و همکاراناندیشه های حقوقی

مدیریت وبرنامه ریزی در تربیت بدنی(2 واحد)
1-مدیریت وبرنامه ریزی
2-مبانی سازمان مدیریت
1-تالیفو وترجمه فراهانی
2-طاهره فیضی
پیام نور

زبان تخصصی(2 واحد)
زبان تخصصی تربیت بدنیمحمودعلی محمدی وهمکاران1-سمت
2-پیام نورمنابع ترم اول دوره دانشپذیری تربیت بدنی-مدیریت ورزشی:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

تئوری های سازمان ومیریت(2 واحد)
1-مدیریت وسازماندهی ورزش
2-تئوری های سازمان ومیریت
1-ابوالفضل فراهانی
2-گوئل کهن
1-پیام نور
2-نشر دوران

مدیریت رویدادها واردوهای ورزشی(2 واحد)
1-مدیریت سازمانهای ورزشی
2-مدیریت وطرز اجرای مسابقات ورزشی
1-لقمان کشاورز
2-غلامرضاشعبانی بهار
1-اندیشه های حقوقی
2-دانشگاه بوعلی

مدیریت اماکن وتجهیزات ورزشی(2 واحد)
مدیریت اماکن ورزشی
حسن اسدی وهمکاران
دانشگاه تهران

زبان تخصصی(2 واحد)
1-زبان تخصصی تربیت بدنی
2-Manage with English
1-محمودعلی محمدی وهمکاران
2-P L Sandle & C L Stott
1-پیام نور
2-Oxford English

 
دوره های تحصیلی دانشگاه پیام نور به شرح زیر است:
الف) دوره های رسمی
دانشجویان این دوره ها از طریق آزمون سراسری که هر سال توسط سازمان سنجش برگزار می شود و پس از رقابت با بقیه داوطلبان و انتخاب رشته وارد دانشگاه پیام نور می شوند.
ب) دوره های فراگیر (بدون کنکور ورودی)
در این دوره ها، دانشگاه پیام نور، بدون کنکور ورودی و با نظام های آموزشی و متفاوت، امکان افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان علاقه مند به تحصیلات عالی را فراهم نموده است.

آشنایی با چند اصطلاح
1. دانش پذیر: به شخصی اطلاق می گردد که در دوره های بدون کنکور فراگیر پیام نور ثبت نام نموده و در حال تحصیل ترم اول دانش پذیری می باشد.
2. دانشجو: به شخصی اطلاق می گردد که در آزمون پایان دوره دانش پذیری شرکت کرده و واحدهای این دوره را با موفقیت سپری کرده است.  

شرایط ورود به مقطع کارشناسی ارشد

مدارک تحصیلی مورد پذیرش برای ثبت نام در دوره دانش پذیری
متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد دوره های فراگیر دانشگاه پیام نور می توانند در صورت داشتن یکی از شرایط زیر، در رشته های جدول شماره (4) اقدام به ثبت نام نمایند.
گروه 1: دارندگان مدارک کارشناسی رسمی و بالاتر مورد تأیید وزارت علوم تحقیقات یا وزارت بهداشت، در رشته های علوم (شامل گروه های علوم پایه، علوم پزشکی، علوم دامپزشکی، علوم کشاورزی و علوم فنی و مهندسی)- علوم انسانی (شامل گروه های علوم انسانی) و هنر
گروه 2: دارنگان مدارک کارشناسی ناپیوسته رسمی مورد تأیید وزارت علوم تحقیقات یا وزارت بهداشت، در رشته های علوم (شامل گروه های علوم پایه، علوم پزشکی، علوم دامپزشکی، علوم کشاورزی و علوم فنی مهندسی)- علوم انسانی (شامل گروه های علوم انسانی) و هنر
تبصره: آن دسته از طاب که براساس مدارک صادر شده حوزه علمیه قم دوره سطح دو را با موفقیت گذرانده اند، می توانند همانند مدارک کارشناسی ثبت نام نمایند. لازم به ذکر است که این متقاضیان فقط می توانند در رشته های علوم انسانی شرکت کنند.
گروه 3: دانشجوی نیم سال آخر دوره کارشناسی در صورتی که حداکثر تا قبل از آزمون پایان دوره دانش پذیری، دانش آموخته شود می تواند با ارائه گواهی از دانشگاه ذیربط، در آزمون دوره دانش پذیری شرکت کند.


شرایط قبولی و پذیرش

داوطلبان برای تبدیل وظعیت از دانش پذیر به دانشجو، می بایست در امتحانات پایان نیمسال دانش پذیری که شامل 8 تا 10 واحد درسی می باشد شرکت کنند و نمره نهایی لازم برای قبولی که براساس تأثیر 80 درصدی میانگین دروس حاصل از آزمون و تأثیر 20 درصدی میانگین مدرک کارشناسی محاسبه می گردد را کسب نمایند.
(8/0× میانگین دانش پذیری) + (2/0 میانگین مدرک کارشناسی) = میانگین وزنی
تذکر: میانگین مدرک کارشناسی برای فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته، حاصل میانگین معدل دو مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته است. 

•    ویژگی های تحصیل در دوره های فراگیر مقطع کارشناسی ارشد
•    داوطلبان مرد پس از قبولی در امتحان پایان دوره دانش پذیری می توانند برابر با ضوابط دانشگاه (در صورت هماهنگی با یگان محل خدمت خود)، تحصیل همزمان با خدمت وظیفه عمومی داشته باشند.
•    دانشجو در صورت تمایل می تواند با رعایت مقررات وظیفه عمومی از معافیت تحصیلی این دانشگاه استفاده کند.
•    صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه پیام نور به اکثریت دانشجویان تحصیلات تکمیلی که نیازمند وام شهریه دانشجویی می باشند، پس از معرفی دانشجو توسط دانشگاه، وام شهریه طبق مقررات مربوطه پرداخت خواهد کرد.

•    مقررات وظیفه عمومی (ویژه داوطلبان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد)

داوطلبان مرد علاقه مند به تحصیل در دوره های فراگیر دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی (نوبت بیست و سوم) و در مقطع کارشناسی ارشد (نوبت یازدهم) در صورت دارا بودن یکی از شرایط ذیل (جدول شماره 5) مجازه به شرکت در دوره دانش پذیری کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشند:


 مقررات وظیفه ی عمومی دوره های فراگیر مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کد وضعیت  شرح وضعیت نظام وظیفه

1    کارت پایان خدمت

2    کارت معافیت دائم (عفو رهبری، کفالت یا پزشکی و ...) کارت معافیت موقت در مدت اعتبار آن

3    متولدین سال 1365 و قبل از آن با ارائه ی کارت معافیت عفو رهبری

4    پرسنل شاغل رسمی نیروهای نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران با ارائه گواهی اشتغال و حکم استخدامی از یگان مربوط

5    متعهدین به خدمت در وزارتخانه های و سازمانهای دولتی با ارائه گواهی اشتغال مبنی بر تعهد خدمت و معافیت پس از انجام تعهد

6    مشمولان دیپلمه اعزامی شاغل به خدمت در نیروهای نظامی و انتظامی فاقد غیبت قبل از اعزام با ارائه گواهی اشتغال به خدمت 

7    دارندگان دفترچه آماده به خدمت بدون مهر غیبت

8    دارندگان معافیت تحصیلی در سایر دانشگاهها و همچنین حوزه های علمیه معتبر (در صورت تأیید شورای مدیریت حوزه علمیه قم)

9    متولدین سال 1371 و بعد از آن 

10    دانش آموختگان دوره کاردانی شاغل به خدمت در نیروهای نظامی و انتظامی با ارائه ی گواهی اشتغال به خدمت و تصویر برابر با اصل گواهی اعلام پایان تحصیلات صادره به ناجا.

11    مشمولان کاردانی و لیسانس دانش آموخته، در فرصت 6 ماهه با داشتن  تصویر برابر با اصل گواهی پایان تحصیلات صادره به ناجا 

12    دانشجویان سال آخر مقطع کاردانی و کارشناسی که حداکثر تا زمان آزمون دانش آموخته می شوند. (فاقد غیبت)


پرسشهای متداول داوطلبان دوره های فراگیر پیام نور


•    میزان اعتبار مدرک دانشگاه پیام نور در چه حدی است؟

دانشجویان بعد از اتمام تحصیل، موفق به اخذ مدرک رسمی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری خواهند شد که این مدرک قابل ارتقاء به مدارج بالاتر در داخل و خارج از کشور بوده و برای تمامی مؤسسات و سازمان های دولتی معتبر است. اعتبار مدرک فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور با توجه به دولتی بودن آن و پذیرش از طریق سازمن سنجش کشور با دیگر دانشگاه ها یکسان است. همچنین بر طبق اعلام دفتر گسترش آموزش عالی، فارغ التحصیلان این دانشگاه از کلیه مزایای استخدامی وزارت کار بهره مند می باشند.

•    میزان شهریه دانشگاه پیام نور نسبت به دیگر دانشگاه ها چگونه است؟
دانشگاه پیام نور با شهریه ای معادل نصف تا یک پنجم دیگر دانشگاه های کشور اداره می شود و  امکان ادامه تحصیل را برای داوطلبان علاقه مند به تحصیلات تکمیلی با کمترین شهریه فراهم می نماید.

•    آیا محدودیتی برای انتخاب رشته دانشگاهی وجود دارد؟
کلیه دانش پذیران می توانند بدون در نظر گرفتن زمینه تحصیلی قبلی، در رشته مورد علاقه خود به ادامه تحصیل بپردازند. همچنین امکان ادامه تحصیل همزمان دانشجو در یک دانشگاه دیگر و دانشگاه   پیام نور و در 2 رشته مختلف از جمله مزایای دانشگاه پیام نور است.

•    آیا دانشگاه پیام نور برای دانشجویان خود معافیت صادر می کند؟
داوطلبان مشمول خدمت وظیفه عمومی پس از قبولی در آزمون پایان دوره دانش پذیری، در صورت نداشتن غیبت، می توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند. همچنین امکان ادامه تحصیلی همزمان با خدمت وظیفه عمومی نیز میسر است.

•    آیا تحصیل در دانشگاه پیام نور از کیفیت لازم برخوردار است؟
این دانشگاه، دانشگاهی است کاملاً مردمی و دانش آموختگانش با کیفیت ترین تحصیلکردگان دانشگاهی هستند. به طوری که افرادی صاحب ارائه، مسئولیت پذیر، متدین و متخصص می باشند.

•    مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی دانشگاه پیام نور چقدر است؟
مدت مجاز تحصیل در مقطع کارشناسی حداقل 4 سال و حداکثر 6 سال می باشد.

•    آیا سهمیه داوطلبان خاص در دانشگاه پیام نور نیز وجود دارد؟
برای تسهیل دسترسی به آموزش عالی، برای تمامی ایثارگران، رزمندگان، جانبازان عزیز انقلاب اسلامی و آزادگان عزیز و همسران و فرزندان آنان و خانواده ی محترم شهدا و سازمانهای طرف قرارداد دانشگاه پیام نور، سهمیه ویژه ای در نظر گرفته شده است.

•    تعداد واحدهای  انتخاب هر نیمسال تحصیلی در دانشگاه پیام نور چقدر است؟
تعداد کل واحدهای قابل انتخاب در هر نیمسال تحصیلی با توجه به میانگین ترم قبل، حداقل 8 و حداکثر 24 واحد برطبق آیین نامه آموزشی دانشگاه است.

•    آیا دانش آموزان در حال تحصیل پیش دانشگاهی می توانند همزمان در ترم 1 دانش پذیری شرکت نمایند؟
داوطلبان متقاضی شرکت در مقطع کارشناسی که موفق به اخذ مدرک پیش دانشگاهی حداکثر تا زمان آزمون دانشگاه می گردند، می توانند در همین دوره شرکت نمایند.

•    خدمات آموزشی
1. مشاوره تحصیلی: ارائه مشاوره تخصصی و انتخاب رشته/ شهر متناسب با شرایط هر دانش پذیر به منظور دستیابی به آینده شغلی بهتر توسط اساتید و مشاورین.

2. برگزاری دوره های حضوری: به منظور ارتقاء سطح علمی دانش پذیران و در راستای استفاده بهینه از خدمات آموزشی، کلاس های حضوری در بیش ترین ساعت آموزشی با بهره گیری از برترین کادر اساتید دانشگاه های مختلف کشور در دانشگاه های تهران برگزار می گردد تا علاوه بر تدریس و تشریح کامل دروس به صورت مفهومی، بانک سؤالات امتحانی نیز ارائه گردیده و دانش پذیران با نحوه پاسخگویی سؤالات آزمون فراگیر دانشگاه پیام نور آشنا شوند.

3. ارائه جزوات کمک درسی و سی دی های آموزشی: به منظور تکمیل برنامه ریزی آموزشی و شناخت هرچه بیشتر آن ها نسبت به مطالب درسی و نکات کلیدی، استفاده از کتب درسی و جزوات کمک درسی که توسط اساتید برتر و منتخب دانشگاه ها  تدوین شده به کلیه داوطلبان توصیه می گردد. در این جزوات و کتاب ها، مفاهیم درسی به صورت کاملاً طبقه بندی شده و مفهومی ارائه شده و در ادامه با  اشاره به آزمون های سال های گذشته فراگیر دانشگاه پیام نور، کاملترین بانک سوالات امتحانی نیز بیان گردیده است. شایان ذکر است که این جزوات به صورت رایگان در اختیار   دانش پذیران کلاسهای حضوری قرار می گیرد.

4. آزمونهای ارزیابی: به منظور آشنایی بیشتر دانش پذیران با نحوه و تعدد سوالات هر درس در آزمون فراگیر دانشگاه پیام نور و جهت کسب آمادگی لازم، 5 مرحله آزمون به سبک آزمون پایان  ترم دانشگاه در نظر گرفته شده است که بر طبق یک برنامه زمان بندی کاملاً مشخص و براساس سرفصل های تعیین شده توسط اساتید هر درس تهیه و اجرا می گردد تا هر داوطلب بتواند با سنجش وضعیت درسی خود برای رسیدن به هدف نهایی، برنامه ریزی دقیق تری داشته باشد.

5. برنامه ریزی آموزشی: مراجعه به واحد پشتیبانی و برنامه ریزی مرکز و استفاده از مشاورین تخصصی هر رشته، جهت ارتقاء سطح کیفی مطالعه در طول ترم، به کلیه دانش پذیران توصیه می گردد.

•    داوطلبان چگونه باید در دوره های آمادگی فراگیر پیام نور ثبت نام نمایند؟

کلیه داوطلبان علاقه مند به شرکت در دوره های آمادگی فراگیر پیام نور می بایست برای ثبت نام در این دوره ها به نکات زیر توجه کنند:

1-    طبق اعلام وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری و برطبق تفاهم نامه منعقد شده میان این وزارتخانه ها و دانشگاه پیام نور، فقط مراکز محدودی مجاز به برگزاری دوره های آمادگی فراگیر پیام نور می باشند که از وزارت علوم مجوز برگزاری این دوره ها را اخذ نموده و به دانشگاه معرفی شده باشند.

2-    اگر دانش پذیری واحدهای دانشگاه پیام نور را در مراکزی که مجاز معرفی شده اند طی کند، این واحدها جزء واحدهای دانشگاهی وی پذیرفته می شود. در غیر اینصورت و در صورتیکه در مراکز غیر مجاز گذرانده باشد، حتی در صورت قبولی در آزمون، این واحدها به عنوان واحدهای دانشگاهی از وی پذیرفته نمی شود و باید مجدداً آنها را بگذراند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام:

 دو قطعه عکس، کپی کارت ملی، فرم تقاضانامه تکمیل شده ثبت نام (صفحه آخر)، کپی آخرین مدرک تحصیلی


 
1390/07/06نتیجه جایابی بدون کنکور دانشجویان ممتاز نیمه اول مهر اعلام می شود


نتایج پذیرش بدون آزمون دانشجویان ممتاز و رتبه اول طبق ماده 2 آیین نامه تسهیلات استعداد درخشان در نیمه اول مهرماه از سوی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، متقاضیان استفاده از آیین نامه پذیرش بدون آزمون دانشجویان ممتاز و رتبه اول طبق ماده 2 آیین نامه شماره 3536/21 مورخ 31 شهریور 86 که در زمان مقرر مدارک خود را به سازمان سنجش آموزش کشور تحویل داده اند جهت اطلاع از نتایج جایابی می‌توانند در نیمه اول مهرماه جاری به سایت سازمان مراجعه کنند.

بر اساس اعلام سازمان سنجش، این متقاضیان در صورت آماده بودن معرفی نامه خود به صورت حضوری به سازمان سنجش مراجعه و پس از دریافت معرفی نامه جهت پذیرش و کلیه امور مربوط به ثبت نام دانشگاه محل معرفی مراجعه کنند.

به گزارش مهر، کلیه دانش آموختگان دوره های کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته) مشمول آیین‌نامه شماره 3536/21 در 31 شهریور 86 که دارای شرایط مندرج در اطلاعیه هستند باید براساس برنامه زمانی اعلام شده جهت ثبت نام و انتخاب رشته به سایت اینترنتی www.sanjesh.org مراجعه و جهت تحویل فرم های مربوطه طبق برنامه اقدام کنند.

در کارشناسی ناپیوسته براساس بند چ آیین‌نامه شماره 3536/21 مورخ 31/6/86، دانشجویان رتبه اول در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی دانشگاه محل تحصیل که ظرف مدت حداکثر چهار نیمسال دانش‌آموخته شوند و دارای میانگین کل حداقل 17 باشند، مشمول این آیین نامه هستند.

در کارشناسی پیوسته براساس بند ج آیین‌نامه شماره 3536/21 مورخ 31/6/86، دانشجویان ممتاز که حداکثر در مدت هشت نیمسال دانش‌آموخته شوند و به لحاظ میانگین کل جزء 10 درصد برتر در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی (مجموع دوره های روزانه و شبانه) خود باشند مشمول این آیین نامه می شوند.


 

درصدد حذف کنکور کارشناسی هستیم

درصدد حذف کنکور کارشناسی هستیم

رئیس دانشگاه آزاد درباره حذف کنکور کارشناسی در این دانشگاه گفت: امسال در راستای حذف کنکور کارشناسی حرکت می‌کنیم و کنکور کاردانی این دانشگاه نیز پیش از این حذف شده بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالله جاسبی در حاشیه جشن آغاز سال تحصیلی واحد دندانپزشکی دانشگاه آزاد درباره جزئیات افزایش شهریه ورودی‌های جدید دانشگاه آزاد، گفت: هر چند هدفمندی یارانه ها هزینه های دانشگاه آزاد را افزایش داده است اما امسال اصلا افزایش شهریه در دانشگاه آزاد نداریم و تنها دانشجویان جدید در تمام مقاطع تحصیلی به طور متوسط 10 درصد افزایش شهریه خواهند داشت.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود درباره توسعه رشته های میان رشته ای نیز گفت: به منظور توسعه رشته های میان رشته ای مرکز فناوری تاسیس کردیم که در آن تاسیس رشته های جدید بین رشته ای و حمایت از پروژه های تبلیغاتی در امر تجاری سازی انجام می‌شود.

جاسبی همچنین با اشاره به توسعه رشته های پزشکی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی به زودی در تمام رشته های پزشکی و دندانپزشکی به توسعه مثبت خواهد پرداخت.

وی در پایان با اشاره به راه اندازی دانشگاه مجازی گفت: دانشگاه مجازی دانشگاه آزاد هم اکنون در حال توسعه تمام رشته ها و مقاطع است.


 
معاون دانشجویی وزارت علوم گفت: معاونت‌های سازمان امور دانشجویان معرفی شد و این سازمان تا 2ماه آینده راه اندازی می شود، ضمن اینکه وزیر علوم رئیس هیئت امنای این سازمان خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمود ملاباشی در نشست خبری، گزارشی از عملکرد و اعلام برنامه های معاونت دانشجویی وزارت علوم اعلام کرد.

آخرین وضعیت تشکیل سازمان امور دانشجویانملاباشی با اشاره به تصویب چارت سازمانی سازمان امور دانشجویان، گفت: چارت سازمانی سازمان امور دانشجویان به تصویب دولت رسیده است و ما در حال انجام ادامه پیگیریها و الزامات از جمله تهیه یک ساختمان مناسب برای آن هستیم.

وی درباره زمان راه اندازی این سازمان اظهار داشت: سازمان امور دانشجویان که مصوب مجلس و شورای امور اداری در وزارت علوم است، اجرایی شده و تا دوماه آینده این سازمان راه اندازی می‌شود.

معاون دانشجویی وزیر علوم، با اشاره به معاونت‌های این سازمان، اظهار داشت: سه معاونت امور دانشجویان داخل کشور، امور دانشجویان خارج از کشور و پشتیبانی به همراه صندوق رفاه، پژوهشکده تربیت بدنی، فدراسیون ورزشی دانشجویان کشور و معاونت کنونی دانشجویی وزارت علوم در این سازمان حضور خواهند داشت.

به گفته معاون وزیر علوم، سازمان امور دانشجویان به صورت هیئت امنایی اداره می‌‌شود و وزیرعلوم رئیس این هیئت امنا خواهد بود.

آغاز ثبت نام بورس خارج کشور از آبان ماهمحمود ملاباشی در بخش دیگر سخنان خود، ثبت ‌نام بورس خارج از کشور سال 91 را از آبان‌ماه سال جاری اعلام کرد و گفت: در سال جاری، 367 نفر برای دکتری خارج و از پذیرفته شدگان سال قبل 138 نفر اعزام شده‌اند.

وی درباره بورس دکتری وزارت علوم، خاطرنشان کرد: 394 نفر برای شروع سال تحصیلی 90 پذیرفته شده اند که از این تعداد 277 نفر مربی دانشگاه‌های دولتی، 34 نفر مربی دانشگاه آزاد، 57 نفر مربی دانشگاه‌ای غیردولتی و غیرانتفاعی و 26 نفر هم مربیان دستگاه‌های اجرایی هستند.

ملاباشی با بیان اینکه بیش از 90 درصد انتقال دانشجویان خارج به داخل در شورای انتقال وزارت علوم مطرح می‌‌شود، خاطرنشان کرد:‌ به خانواده ‌ها توصیه می ‌کنم فرزندان خود را که در مقاطع کاردانی و کارشناسی کشورهای دیگر مشغول به تحصیل هستند به کشور برگردانند چرا که ظرفیت برای پذیرش آنها وجود دارد.

انتخاب دانشجویان نمونه کشوریمعاون دانشجویی وزیرعلوم با اشاره به زمان ثبت نام دانشجویان نمونه کشوری برای انتخاب و معرفی آنان، گفت: زمان ثبت نام دانشجویان نمونه کشوری از اواخر مهرماه آغاز می‌شود و تا اواخر آبان‌ماه بررسی‌ها صورت می‌گیرد.

وی گفت: معمولاً تمایل همه این است که در آستانه 16 آذرماه - روز دانشجو و مصادف با هفته پژوهش دانشجویان نمونه کشوری توسط رئیس جمهور معرفی و تقدیر می شوند.

ملاباشی با اشاره به نحوه انتخاب دانشجوی نمونه کشوری، خاطرنشان کرد: امسال نیازی نیست تا دانشجویان با مراجعه به وزارت علوم نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند بلکه در یک پرتال انتخاب دانشجوی نمونه کشوری ثبت نام خود را انجام می‌دهند.

وی اضافه کرد: البته دانشگاه‌ها در این پرتال نیاز است تا با تکمیل سوابق مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و سایر سوابق، دانشجویان را در این پرتال اعلام و پس از آن رتبه های اول تا سوم خود را برای بررسی کشور به این پرتال معرفی کنند.

آخرین آمار از نقل و انتقال دانشجویانمعاون دانشجویی وزیر علوم به آیین ‌نامه مهمانی و نقل و انتقال دانشجویان در مقاطع کاردانی و کارشناسی اشاره کرد و گفت:‌ در اردیبهشت ماه سال جاری، 21 هزار و 797 نفر تقاضای جا به ‌جایی داشتند که با شرط عدم مشروطی و معدل بالاتر از 13 از شرایط مهمانی برخوردار می شدند. همچنین در دانشگا‌ه‌های مبدا با 68 درصد تقاضاها موافقت شد.

وی از باز شدن پرتال ثبت ‌نام مهمانی و نقل و انتقال دانشجویان از آبان‌ماه حتی برای ورودی‌های جدید خبر داد و گفت: برای ورودی های جدید انتقال و مهمانی شرایط دیگری وجود دارد. به منظور انتقال و مهمانی به دانشگاه‌های تهران، دانشجو باید 95 درصد آخرین نمره پذیرفته شده، برای دانشگاه‌های شهرستان‌ها 90 درصد نمره آخرین داوطلب پذیرفته شده و برای دانشگاه‌های غیردولتی 85 درصد آخرین رتبه داوطلب پذیرفته شده را داشته باشند.

راه اندازی دانشگاه اختصاصی تربیت بدنی
معاون وزیر علوم از راه اندازی دانشگاه اختصاصی تربیت بدنی خبر داد و گفت: دانشگاه اختصاصی تربیت بدنی که تنها امور ورزشی در آن انجام می شود موافقت اصولی خود را دریافت کرده است. همچنین طبق یک جدول زمان بندی برنامه های تربیت بدنی تمام دانشگاه‌های کشور از اول تا آخر سال اجرایی شده است.

معاون دانشجویی وزارت علوم در ادامه سخنان خود به پرداخت نقدی هزینه غذای دانشجویی اشاره کرد که در برنامه کاری وزارت علوم قرار ندارد.

وی در این باره اضافه کرد: ما پرداخت نقدی غذای دانشجویی را در دستور کار نداریم ولی دانشجویان می توانند برای پرداخت بهای غذای خود وامی به مبلغ 100 هزار تومان دریافت کنند.

وی درباره جزئیات این وام و ارائه ضامن توسط دانشجو، گفت: هم اکنون قیمت غذای دانشجویی 175 تومان است، با افزایش قیمت، نرخ غذا الان به 350 تومان رسیده است که بد نیست توجهی هم به میزان این قیمتها در طول یک سال تحصیلی داشته باشیم.

ملاباشی ادامه داد: یک دانشجو در طول هفته 800 تومان، در طول ماه 3200 تومان، در طول سال 25 هزار تومان و در چهار سال تحصیلی خود مبلغ 100 هزار تومان را برای غذای خود هزینه می کند که ما این مبلغ را در قالب وام به دانشجو پراخت می کنیم که بعد از اتمام دوران دانشجویی می تواند این مبلغ را برگرداند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره نیاز داشتن این وام به ضامن، تاکید کرد: ما به دنبال ساده سازی شرایط حصول این وام هستیم.

به گفته ملاباشی، براساس قانون تا پایان برنامه پنجم توسعه دانشجویان باید 50 درصد از قیمت واقعی غذا را پرداخت کنند.

حل مشکل خوابگاههای دانشجویی تا دو هفته آینده
معاون دانشجویی وزارت علوم با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها در زمان انتخاب رشته شرایط خود را اعلام کرده‌اند، گفت: دانشجویان باید هنگام انتخاب رشته توجه می‌کردند که هر دانشگاهی شرایط خود را برای ارائه خوابگاه اعلام کرده است. من از دانشجویان و خانواده ها درخواست می کنم که تقاضاهای خود را با توجه به امکانات دانشگاه‌ها در ارائه خوابگاه مطرح کنند.

ملاباشی با اشاره به ظرفیت‌های ناخواسته تعدادی از دانشگاه‌ها‌، گفت: برای حل مشکل خوابگاهی دانشگاه‌هایی که ظرفیت ناخواسته دارند وام ودیعه مسکن در اختیارشان قرار می‌گیرد و مشکل آنان تا دو هفته آینده حل می‌شود.


 

بررسی پذیرش کنکور سراسری در سال ۹۰ نشان می دهد که از میان ۶۰۸ هزار و ۷۵۳ نفر که در کنکور سراسری ۹۰ در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کل کشور پذیرفته شده اند تنها ۱۶ درصد معادل ۹۸ هزار و ۳۹۷ نفر در دوره روزانه که به صورت رایگان است پذیرفته شده اند.

این در حالی است که یک میلیون و ۱۱۶ هزار و ۹۰۸ نفر در آزمون سراسری سال ۹۰ شرکت کردند و از این تعداد ۹۹۹ هزار و ۱۳۹ نفر مجاز به انتخاب رشته شدند. سایر افراد پذیرفته شده در دوره هایی از جمله پیام نور، غیر انتفاعی و مجازی و … پذیرفته شده اند که همه این دوره ها با پرداخت شهریه از سوی دانشجو برگزار می شود. البته دوره های مراکز تربیت معلم بدون شهریه دانشجو می پذیرند و در این دوره یک هزار و ۴۷۶ نفر پذیرفته شده اند.

در حال حاضر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد حدود ۵۱۳ واحد آموزشی دانشگاه پیام نور، ۱۱ واحد دانشگاهی دارای دوره بین الملل، ۲۲۱ موسسه آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی، ۶ دانشگاه غیردولتی غیرانتفاعی و ۴ دانشکده غیردولتی غیرانتفاعی جزء دوره های شهریه پرداز محسوب می شوند.

همچنین مراکز آموزش عالی و دانشگاههایی که دوره های روزانه، شبانه، مجازی، بین الملل، نیمه حضوری برگزار می کنند نیز شامل ۱۲۴ دانشگاه، ۲ موسسه، ۴ مرکز، ۵ مجتمع، ۳ دانشکده و ۴ آموزشکده است.

جدول آماری درصد پذیرفته شدگان کنکور سراسری ۹۰

دوره های تحصیلیدرصد پذیرشتعداد پذیرفته شدگان
دانشگاه‌پیام‌نور۶۰ درصد۳۵۷۷۸۸
روزانه۱۶ درصد۹۸۳۹۷
موسسات آموزش‌عالی غیرانتفاعی و غیردولتی۱۴ درصد۱۰۹۴۸۰
نوبت دوم (شبانه )۴ درصد۳۲۲۷۰
مراکز تربیت معلم۱٫۲ درصد۱۴۷۶
رشته های تحصیلی مجازی۰٫۵ درصد۶۷۷۹
نیمه حضوری۰٫۳ درصد۲۵۶۳
در واقع از میان ۶۰۸ هزار و ۷۵۳ نفر که در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی پذیرفته شدند،  ۵۰۲ هزار و ۷۷۸ نفر باید در دوره های مختلف آموزشی شهریه بپردازند.

در حال حاضر در دوره کارشناسی ارشد، نیز ۱۰۰ موسسه آموزش عالی وجود دارند که از این میان ۳۵ موسسه دارای بورس دانشجوی کارشناسی ارشد هستند. همچنین ۲۵ دانشگاه و موسسه آموزش عالی غیر دولتی و غیر انتفاعی، ۷۹ دانشگاه وابسته به وزارت علوم، ۴۱ دانشگاه و ۲ سازمان وابسته به وزارت بهداشت، ۶ دانشگاه دارای دوره بین الملل، ۱۷ دانشگاه دارای دوره مجازی و ۵۲ مرکز دارای دوره شبانه هستند.

جدول آماری پذیرفته شدگان کنکور کارشناسی ارشد ۹۰

دوره های تحصیلیتعداد پذیرفته شدگان
روزانه۳۳۷۸۸
موسسات آموزش‌عالی غیرانتفاعی و غیردولتی۳۶۳۰
نوبت دوم (شبانه )۱۵۳۷۵
پیام نور۱۷۰۰۰
دوره های بین الملل۳۲۰۰
رشته های تحصیلی مجازی۶۳۰۰
نیمه حضوری۸۰۰
جمع۸۰۰۹۳

بر اساس نتایج پذیرش در دوره های ارشد نیز ۳۳ هزار و ۷۸۸ نفر در دوره های روزانه رایگان به تحصیل می پردازند و سایر معادل ۴۶ هزار و ۳۰۵ نفر در دوره های با پرداخت شهریه به تحصیل می پردازند.

دوره های شهریه ای در دانشگاههای دولتی شامل دوره های شبانه، مجازی و نیمه حضوری است. همچنین دو دانشگاه علمی کاربردی و دانشگاه پیام نور نیز با پرداخت شهریه دوره های آموزشی خود را برگزار می کنند.

جدول دوره های شهریه پرداز در کنکور ۹۰

نام دورهمیانگین شهریه ثابت هر نیمسالمیانگین شهریه متغیر هر واحد درسی
دوره شبانه در رشته های علوم انسانیاز ۴۵۰ هزار ریال
تا یک میلیون ریال
از ۶۰ هزار ریال
تا ۲۰۰ هزار ریال
دوره شبانه در رشته های فنی و مهندسیاز ۶۵۰ هزار ریال
تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار ریال
از ۶۵ هزار ریال
تا ۱۸۰ هزار ریال
دوره شبانه در رشته های علوم تجربیاز ۷۰۰ هزار ریال
تا ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال
از ۶۵ هزار ریال
تا ۲۰۰ هزار ریال
دوره نیمه حضوری در علوم انسانیاز ۴۴۰ هزار ریال
تا ۵۵۰ هزار ریال
از ۴۹ هزار و ۵۰۰ ریال
تا ۷۱ هزار و ۵۰۰ ریال
دوره نیمه حضوری در علوم پایهاز ۴۴۰ هزار ریال
تا ۵۵۰ هزار ریال
از ۴۹ هزار و ۵۰۰ ریال
تا ۷۷ هزار ریال
دوره نیمه حضوری در فنی مهندسی، کشاورزی، هنر و معماریاز ۴۴۰ هزار ریال
تا ۵۵۰ هزار ریال
از ۴۹ هزار و ۵۰۰ ریال
تا ۸۲ هزار و ۵۰۰ ریال
موسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی بند الفاز یک میلیون و ۸۷۵ هزار ریال
تا دو میلیون و ۳۷۰ هزار ریال
از ۸۸هزار ریال
تا ۱۸۱هزار و ۵۰۰ ریال
موسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی بند باز یک میلیون و ۸۲۰ هزار ریال
تا دو میلیون و ۲۶۰ هزار ریال
از ۸۴ هزار و ۷۰۰ ریال
تا ۱۳۲ هزار و ۵۰۰ ریال
دوره مجازی موسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی علوم انسانییک میلیون و ۵۰۰ هزار ریالاز ۸۸ هزار ریال
تا ۱۳۲ هزار ریال
دوره مجازی موسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی فنی و مهندسییک میلیون و ۹۰۰ هزار ریالاز ۸۸هزار ریال
تا ۱۶۵ هزار ریال
دوره مجازی یک دانشگاه دولتیدو میلیون و ۵۰۵ هزار ریالاز ۲۰۹ هزار ریال
تا ۴۱۷ هزار و ۵۰۰ ریال
دانشگاه پیام نور۶۳۲ هزار و ۵۰۰ ریالاز ۷۱ هزار و ۵۰۰ ریال
تا ۷۵ هزار و ۹۰۰ ریال

شهریه های دانشگاه آزاد اسلامی در مقاطع مختلف

دوره های دانشگاه آزادمیانگین شهریه ثابت
 هر نیمسال
میانگین شهریه متغیر هر
واحد درسی
مقطع کاردانیاز یک میلیون و ۵۲۷ هزار و ۸۰۰ ریال
تا دو میلیون و ۸۷۱ هزار و ۵۰۰ ریال
از ۱۵۴ هزار و ۱۰۰ ریال
تا ۷۷۵ هزار و ۱۰۰ ریال
مقطع کارشناسی کلیه رشتهاز دو میلیون و ۱۷ هزار و ۸۰۰ ریال
تا پنج میلیون و ۶۶۸ هزار و ۷۰۰ ریال
از ۱۷۵ هزار و ۵۰۰ ریال
تا ۹۳۳ هزار و ۹۰۰ ریال
مقطع دکتری حرفه ایاز ۱۳میلیون و ۶۱ هزار و ۸۰۰ ریال
تا ۱۷ میلیون و ۵۵۸ هزار و ۴۰۰ ریال
از یک ملیون ۴۵۳ هزار  ریال تا
 سه میلیون و ۱۹۴ هزارریال
مقطع کارشناسی ارشد علوم انسانی۹ میلیون ۳۴۳ هزار و ۲۰۰ ریالاز ۶۵۸ هزار و ۶۰۰ ریال
تا ۸۹۰ هزار و ۴۰۰ ریال
مقطع کارشناسی ارشد غیر علوم انسانی۱۰ میلیون و ۲۱۹ هزار ریالاز ۶۵۸ هزار و ۶۰۰ ریال
تا ۸۹۰ هزار و ۴۰۰ ریال

شهریه های دوره مختلف تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در کنکور ۹۰ بر اساس دفترچه انتخاب رشته

نام دورهمیانگین شهریه ثابت هر نیمسالمیانگین شهریه متغیر هر واحد درسی
دوره شبانه در رشته های علوم انسانیاز دو میلیون و ۲۵۰ هزار ریال
تا سه میلیون و ۵۰۰ هزار  ریال
از ۴۵۰ هزار ریال
تا ۸۷۵ هزار ریال
دوره شبانه در فنی و مهندسی، علوم پایه، هنر و کشاورزیاز سه میلیون ریال
تا چهار میلیون و ۷۵۰ هزار ریال
از یک میلیون ریال
تا یک میلیون و ۲۵۰ هزار ریال
دوره نیمه حضوری در علوم انسانیاز ۴۴۰ هزار ریال
تا ۵۵۰ هزار ریال
از ۴۹ هزار و ۵۰۰ ریال
تا ۷۱ هزار و ۵۰۰
دوره نیمه حضوری در علوم پایهاز ۴۴۰ هزار ریال
تا ۵۵۰ هزار ریال
از ۴۹ هزار و ۵۰۰ ریال
تا ۷۷ هزار ریال
دوره نیمه حضوری در فنی مهندسی، کشاورزی، هنر و معماریاز ۴۴۰ هزار ریال
تا ۵۵۰ هزار ریال
از ۴۹ هزار و ۵۰۰ ریال
تا ۸۲ هزار و
۵۰۰ ریال
موسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعیاز سه میلیون ریال
تا چهار میلیون ریال
از ۵۰۰هزار ریال
تا ۸۰۰هزار ریال
دوره مجازی موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی علوم انسانیدو میلیون و ۷۵۰ هزار ریالاز ۵۰۰ هزار ریال
تا ۶۲۵ هزار ریال
دوره مجازی موسسه غیرانتفاعی فنی و مهندسی و علوم پایهسه میلیون و ۲۵۰ هزار ریالاز ۵۵۰ هزار ریال
تا ۷۵۰ هزار ریال
دوره بین الملل یک دانشگاه دولتیاز ۱۲ میلیون ریال
تا ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال
از یک میلیون ریال
تا یک میلیون و ۳۵۰ هزار ریال
دانشگاه پیام نور۳ میلیون و ۳۱۱ هزار ریالاز ۳۳۱ هزار و ۱۰۰ ریال
تا ۹۹۳ هزار و
۵۰۰ ریال 
رئیس پژوهشکده هواشناسی و علوم جو اقدام به اخراج گروهی از دانشجویان دختر از خوابگاه‌های دولتی کرد.

 روابط عمومی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری  ضمن ارسال این خبر برای همشهری‌آنلاین نوشت:دختران دانشجو پس از اتمام کلاسهای خود به خوابگاه پژوهشکده هواشناسی و علوم جو مراجعه می‌نمایند که با دربهای بسته و پلمب شده مواجه می‌شوند .

این دختران دانشجو که دانشجویان پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری بودند در مقاطع تحصیلی کارشناسی‌ارشد و دکترا مشغول به تحصیل بودند .

که این اقدام با دستور مستقیم رئیس پژوهشگاه علوم جو صورت گرفته بوده است . شایان ذکر است که پژوهشگاههای مذکور به همراه شش مرکز دیگر در شهرک علم و فناوری در کیلومتر ۱۵ اتوبان تهران - کرج واقع گردیده‌اند و همگی عضو کنسرسیوم همکاریهای مشترک، هستند. مسئولان پژوهشگاه ژنتیک با مشاهده این وضعیت به صورت حضوری با مکاتبه و تماس تلفنی خواستار روشن شدن وضعیت دختران مذکور و خوابگاههایشان شده بودند و حتی در مکاتبات و حضور خود اذعان به پرداخت مطالبات احتمالی یا مذاکرات جدید نموده بودند اما این اقدام ریاست پژوهشکده هواشناسی و علوم جو و اعتنا نکردن وی به درخواستهای مکرر مذاکره‌، مسئولان پژوهشگاه ژنتیک را شوکه نموده است.

قابل توجه اینکه پژوهشگاه‌های مذکور از تهران - کرج و شهرک‌های اطراف ۱۵ کیلومتر فاصله دارند و اخراج شبانه دختران دانشجو از خوابگاه‌ها سئوال برانگیز است.

با توضیحات خواسته شده تاکنون از سوی مسئولان پژوهشگاه هواشناسی پاسخی در این خصوص داده نشده است


 
سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ كشور بدين‌وسيله‌ به‌اطلاع‌ داوطلبان‌ مجاز به انتخاب رشته (با توجه به كارنامه نهايي) درآزمون‌ ورودي‌ تحصيلات‌ تكميلي‌ (دوره‌ هاي‌ كارشناسي‌ ارشد ناپيوسته‌ داخل‌) سال1390 مي‌رساند، نظر به‌ اينكه‌ بعضي‌از دانشگاهها و موسسات‌ آموزش‌ عالي‌مندرج‌ درجداول‌ ذيل‌ پس از اعلام نتايج ، علاوه‌ برظرفيتهاي‌ مندرج‌ دردفترچه‌ راهنماي‌انتخاب‌ رشته‌هاي‌ تحصيلي (شماره‌2) ، براي‌ پذيرش‌ دانشجو اعلام‌ ظرفيت‌ نموده‌اند، لذا داوطلبان مجاز به انتخاب رشته (با توجه به كارنامه اوليه) براساس ضوابط و شرايط مندرج در دفترچه هاو برگه هاي راهنماي آزمون مذكور و اين اطلاعيه مي توانند از تاريخ 9/7/1390 الي13/7/1390 به پايگاه اينترنتي سازمان سنجش آموزش كشور به نشاني www.sanjesh.org  مراجعه و برحسب مورد نسبت به انتخاب كد رشته محلهاي رشته امتحاني خود كه در اين اطلاعيه  درج شده وبراساس كارنامه نتايج اوليه آزمون دررشته و گرايش مربوط كه مجازشده اند، اقدام نمايند.
الف‌ - موارد قابل‌ توجه‌ 
1‌- گـزينش‌ نهـايي‌ در هريك‌ از كد رشته‌ هاي تحصيلي‌ اعلام شده در اين اطلاعيه، مطابق‌ شرايط وضوابط مندرج‌ در دفترچه‌هاي‌ راهنماي شماره‌ 1 و 2 آزمون‌ ورودي‌ تحصيلات‌تكميلي‌ (دوره‌ هاي‌ كارشناسي‌ ارشد ناپيوسته‌ داخل‌) سال‌ 1390 انجام‌ خواهد شد.
  2‌-‌ آن‌ دسته‌ از داوطلباني‌ كه‌ اسامي‌ آنان‌ به‌ عنوان‌ پذيرفته‌ شده‌ نهايي‌ در يكي‌ از كد رشته‌ محلهاي‌ تحصيلي‌ بورسيه‌ ويا داراي‌ شرايط خاص‌ اعلام‌ شده‌است‌ ، حق‌ انتخاب كد رشته محلهاي مندرج دراين اطلاعيه راندارند.
3‌- چنانچه‌ هر يك ‌از داوطلبان ‌متقاضي‌ كه ‌فهرست‌ آنان‌ به‌ عنوان‌ پذيرفته‌ شده‌ نهايي‌ كه از طريق پايگاه اينترنتي اين سازمان اعلام ‌گرديده‌ (به‌ غير از كدرشته محلهاي‌ بورسيه‌ وكد رشته‌ محلهاي‌ داراي‌ شرايط خاص‌ كه‌ مطابق‌ بند 2 فوق‌ حق‌ شركت‌ ندارند) در رديف‌ پذيرفته‌شدگان‌ هريك‌از كدرشته‌ محلهاي اين اطلاعيه قرار گيرند ، قبولي‌ قبلي‌آنان‌ (قبولي‌ اعلام‌ شده‌ از طريق پايگاه اينترنتي  مذكور) «كان‌ لم‌ يكن»‌تلقي‌ مي‌گردد و بايد براي‌ ادامه‌تحصيل‌ به‌ محل‌ قبولي‌ جديدمراجعه‌ نمايند. ضمناً چنانچه قبولي قبلي آنان مربوط به دوره روزانه باشد حتي با دادن انصراف از تحصيل نيز حق شركت درآزمون سال بعد را نخواهندداشت . لذا به‌ پذيرفته‌ شدگان‌ تاكيد مي‌شود درانتخاب كد رشته محلهاي مندرج در اين اطلاعيه دقت‌ كافي‌ مبذول‌ دارند، در غيراينصورت‌  هيچگونه‌ اعتراضي‌ قابل‌ قبول‌ نخواهد بود.
ضمناً نيمسال پذيرش دانشجو در هريك از كدرشته محلهاي مندرج در اين اطلاعيه بسته به امكانات و نظر دانشگاه يا موسسه محل قبولي ، نيمسال اول يا نيمسال دوم  سال تحصيلي 91- 1390 خواهد بود.
 4‌- در آن‌ دسته‌ از كد رشته‌ هاي‌ امتحاني‌ كه‌ ظرفيت‌ اعلام‌ شده‌ جديد بيش‌ از يك‌ محل‌ تحصيل‌ باشد، داوطلبان‌ درصورت‌ تمايل ‌مي‌‌توانند با توجه به مندرجات كارنامه، كليه‌ كد رشته‌محلهاي‌ مورد علاقه‌ خودرا به ترتيب‌ اولويت ، انتخاب‌ ‌ نمايند.
5- هرداوطلب‌ منحصراً مجازبه‌ انتخاب‌ كد رشته‌ تحصيلي‌ خواهد بود كه‌ در رشته‌ امتحاني‌ مربوط شركت‌ كرده‌ و براساس كارنامه نتايج اوليه درآن رشته وگرايش مربوط مجاز به انتخاب رشته شده باشد.

6- كد رشته محلهاي مربوط به رشته هاي امتحاني داراي آزمون عملي و تشريحي اين اطلاعيه را منحصراً داوطلباني كه قبلاً در آزمونهاي عملي وتشريحي  شركت نموده اند مي توانند انتخاب نمايند.

7- داوطلباني كه متقاضي ثبت‌نام و شركت در مرحله تكميل ظرفيت آزمون‌ ورودي‌ تحصيلات‌ تكميلي ‌(دوره‌هاي‌ كارشناسي‌ ارشدناپيوسته‌ داخل‌) سال‌ 1390 مي‌باشند، لازم است در زمان ورود به سايت اينترنتي سازمان و انتخاب رشته نسبت به واريز مبلغ 000/28 (بيست و هشت هزار) ريال از طريق سيستم پرداخت اينترنتي اقدام نمايند.ضمناً اضافه مي نمايدكه واحد اطلاعات و پاسخگويي به سوالات در رابطه با اين اطلاعيه از اين تاريخ لغايت13/7/90 همه روزه به غير از ايام تعطيل و در وقت اداري آماده پاسخگويــي به سوالات مي باشد، لذا داوطلبان گرامي مي توانند درصورت نياز فقط بـا شماره تلفنهاي 9-88923595 تماس  حاصل و از مراجعه حضوري در اين خصوص جداً خودداري فرمايند.

1106-تربیت بدنی و علوم ورزشی-فیزیولوژِی ورزشی(کد گرایش 2)

دوره     دانشگاه محل تحصیل     ظرفیتملاحظات                                                                      
شبانهدانشگاه تربیت معلم تهران11محل تحصیل تهران-شیوه آموزس محور


1106-تربیت بدنی و علوم ورزشی-رفتار حرکتی(کد گرایش 4)

دوره     دانشگاه محل تحصیل     ظرفیتملاحظات                                                                      
شبانهدانشگاه تربیت معلم تهران
14محل تحصیل تهران-شیوه آموزس محور

1106-تربیت بدنی و علوم ورزشی-حرکات اصلاحی و آسیب شناسی(کد گرایش 5)

دوره     دانشگاه محل تحصیل     ظرفیتملاحظات                                                                      
شبانهدانشگاه تربیت معلم تهران
9محل تحصیل تهران-شیوه آموزس محور

1106-تربیت بدنی و علوم ورزشی-مدیریت ورزشی(کد گرایش 6)

دوره     دانشگاه محل تحصیل     ظرفیتملاحظات                                                                      
شبانهدانشگاه تربیت معلم تهران
8محل تحصیل تهران-شیوه آموزس محور